Botoks

Botoks

Colustridium botulinium bakterisinden üretilen toksine botoks denmektedir. Toksinin vücutta istenilen bölgeye uygulanmasıyla, bölgede var olan kırışıklıkların açılması ve bölgenin gerilmesi, kaldırılması sağlanır. Uygulanışı; ince iğne uçlarının enjektör vasıtasıyla deri altına uygulanması şeklinde olur. Uygulanacak alanın bulunduğu derinin altına direkt olarak yapılan işlem sayesinde, anında etki görülmesi sağlanır. Uygulanan toksin, derinin problem olan alanındki sinir uçlarıyla olan ilişkisini keserek, alanda felç yaratır. Ancak oluşan bu felç olumlu anlamda kullanılmaktadır. Sinir uçlarındaki felç etkisiyle kırışıkların açılması sağlanır.

Botoksun Uygulandığı Bölgeler

Botoksun uygulanma amacı kırışıklık giderme ve deride sarkmış olan küçük bölgeleri yukarı kaldırmadır. Bu nedenle kırışıklık görülen ya da sarkmış küçük bölgelerin hemen hemen tümünde, botoks uygulaması yapılabilir.  Bu alanları maddelemek gerekirse;

 • Alın bölgesi ve çevresi
 • Burnun kenarları (Kontür bölgesi)
 • Kaş
 • Dudakların çevresi
 • Göz altı
 • Göz çevresi (Kaz ayağı oluşmunu yok etmek için)
 • Dekolte bölgesi
 • Boyun bölgesi
 • El yüzeyi
 • Mimiklerin kullanıldığı ve mimik çizgilerine neden olan tüm alanlar.

Yukarıda bahsedilen bölgelere botok uygulaması; hamile olmayan ya da emzirme döneminde bulunmayan kadınlara, gençlik dönemi sona ermiş kişilere, kırışıklık şikayeti olanlara, alerjenik şikayeti olmayan kişilere uygulanmaktadır. Ancak kanser ya da diğer ağır hastalık yaşayan kişilere botoks uygulamasının gerçekleştirilmesi tavsiye edilmez. Sayılan özellikler haricinde ihtiyacı olan tüm kadın ve erkelere botoks uygulaması yapılabilir.

Botoks uygulamsı gerçekleştirildikten sonra,kişilerin cildini güneş koruyucu kremlerle koruması ve işlemin yapılmasından sonra  gün boyunca uygulama  yapılan alanı darbelerden koruması, kendisininin de alanı ovalamaması gerekir. Uygulamadan sonraki iki günde; çok sıcak suyla duş alınmamasına ve yüz üstü yatılmamasına dikkat edilmelidir.

Botoksun Ek Olarak Kullanıldığı Tedavi Yöntemi

Botoks uygulaması, kırışıklık gidermek ya da sarkma görülen küçük bölgelerin kaldırılmasını ve gerdirilmesini sağlamak haricinde, terleme tedavisi olarak da kullanılmaktadır. Botoksun terleme tedavisi olarak kullanılabileceği alanlar;

 • Koltuk altları,
 • Avuç içi,
 • Dizin ve de kolun katlandığı eklem bölgeleri,
 • Alın bölgesi

Bu alanlarda aşırı terleme sorunu yaşayan kişilere botoks uygulaması yapılarak, aşırı terleme durumunun önüne geçilmiş olunur.

 

Botoks Etkisi

Derinin altına iğne yardımıyla uygulanan işlem, kişide çok az da olsa bir yanma hissi uyandırabilir. Bu bakımdan, botoks uygulaması yapılırken uygulanacak bölgenin durumuna göre lokal anestezi uygulaması ya da krem, sprey uygulaması yapılabilir. Uygulan botoks işleminin krışıklıklarda, sarkma ya da gerdirme durumlarında kalıcı bir çözüm olmadığını belirtmekte yarar vardır. Belirtilen maddenin deri altındaki illevini yitirmesiyle birlikte, uygulanan botoksun etkisi de sönmeye ve de ilk botoks yaptırılan duruma yavaş yavaş dönülmeye başlanır. Bu bakımdan botok uygulaması kalıcı bir estetik operasyonu değildir.

Botoks uygulamasın etkisi, kişinin uyguladığı alana ve de cilt özelliklerine göre 4 – 6 ay arasında görülür. Kalıcılık süresi, kişinin fizyolojik özelliklerine göre de değişmektedir. Etkisi geçen botoks uygulamasından sonra, sonuçlarından menun kalındığı takdirde yinelemek ve aynı işlemi yeniden yaptırmak mümkündür. Toksinlerin der altına devamlı uygulanması, cilt açısından da sağlıklı bir adım olacaktır. Botoks uygulamasının etkisi geçtikçe devam eden kişilerde, kalıcılık süresinin de uzadığı gözlemlenmiştir. Bunun nedeni olarak da; botoks uygulamasının etkisinde kalan ve bu şekilde aynı pozisyonda durmaya alışan kas uçları, botoksun etkisinin geçmesiyle de alışıklık sayesinde aynı pozisyonda durmaya devam etmesi olarak gösterilmektedir. Botoks uygulaması 15 – 20 dakikalık bir uygulamadır ve botoksun hangi bölgeye, hangi dozda uygulanacağı, botoks sonrasında nasıl bir görünüm elde edileceği bir doktorla karar verilecek önemli bir durumdur.