Dolgu Enjeksiyonları

Dolgu Enjeksiyonları

Yaşın ilerlemesi, zararlı güneş ışınları, mimik hareketlerinden oluşan çizgiler, zamanla birlikte yer çekimi etkisiyle el, yüz gibi yumuşak dokularda; kırışıklıklar ya da çizgiler oluşmaktadır. Oluşan kırışıklıkların ya da çizgilerin giderilmesi için son yıllarda en çok başvurulan uygulamalardan biri de dolgu yöntemi olmaktadır. Fillers olarak adlandırılan dolgu maddeleri, istenilen alana uygulanarak, bölgenin hacim kazanmasını sağlayarak kırışıklıkların ya da sarkmaların giderilmesini sağlar.

Yüzde oluşan kırışıklık ya da çizgilerin giderilmesi, oluşan kırışıklık ya da çizgilerin çok daha az belli olması, yüzde genç bir görünüm yaratılması, göz altı torbalarının yok edilmesi, dudakların kalınlaştırılarak daha belirgin hale getirilmesi amaçları için dolgu yöntemi uygulanabilir.

 

Dolgu Yöntemini Kullanıldığımız Alanlar;

Kırışıklık ve sarkmalar için uygulanan dolgu yöntemi;

Burun kenarındaki çizgilerde,
Ağız ve burun arasında oluşan çizgilerde,
Dudakların kalınlaştırılmasında,
Dudak etrafında oluşan belirgin çizgilerde,
Göz çevresinde oluşan kırışıklıklarda,
Göz altı torbalarının kamufle edilmesinde,
Alında oluşan çizgilerde,
Sivilce ya da akne izlerinin giderilmesinde,
Elmacık kemiklerini ya da yanakları daha çıkık hale getirilmek istendiğinde,
Yüzde asimetrik bir bozukluk varsa, asimetrik bozukluğu gidermek için,

Dolgu Etkisi

15 – 20 dakika arasında değişen dolgu uygulaması; dolguda kullanılan maddelerin içeriğine göre kalıcılık süresi de değişmektedir. Hyalüronik asit içerikli dolguların uygulanan bölgeye göre farklılık göstermekte olup,6 – 24  ay arasında değişmektedir.,

Dolgu yöntemi, enjeksiyon kullanılarak uygulanır. Dolgu yapılacak alana, bölgenin ve kişinin durumuna göre lokal anestezi uygulanabilir ya da alanı uyuşturan krem, sprey kullanımı tercih edilebilinir. Yüze uygulanacak dolgu yönteminden sonra, yüzde çok hafif oranda bir şişlik oluşabilir. Bunun için dolgu uygulaması sonrasında yüze buz uygulaması yapmak doğru olacaktır. Dolgu yöntemi dudaklara uygulandığı zaman da şişlik biraz daha fazla olabilir. Şişliğin en kısa sürede inmesi için doktor tavsiyelerine uyulması ve eğer kişi sigara kullanıyorsa, sigara içmemesi gerekmektedir. Tüm dolgu yönteminin uygulandığı alanlar, uygulama yapıldıktan sonra kişinin günlük hayatına devam etmesinde hehangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Dolgular, özellikle de hazır dolgular uygulandıktan sonra, uygulanan alandan geri alınmaz. Dolgu etkisinin görülmemesi için dolgu etkisinin geçmesi beklenmelidir. Dolgu uygulaması tekrar yaptırılmak istendiği durumlarda da dikkat edilecek hususlar; dolgu yapılan alanın özelliği, kişinin durumu ve dolgu maddesinde kullanılan içeriktir. Dış görünüşünde farklılığa gitmek ancak operasyon geçirmeden çözüm bulmak isteyen kişiler, özellikle yüz bölgesinde daha canlı bir görünüme kavuşmak isteyenler için dolgu yöntemi çok uygundur. Dolgu yönteminin uygulanması için de alanında uzman bir doktordan destek alınması ve uygulamanın da profesyonel hekimler tarafından yapılması gereklidir.